[]
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie
Menu Główne
Dla Uczniów
 Gimnazjum nr 6 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie od lat bierze czynny udział w promowaniu postaw prozdrowotnych wśród uczniów i całego środowiska lokalnego pod względem edukacyjnym – pedagogizacja rodziców, jak i kulturalnym – godne spędzanie czasu wolnego.

•      Najważniejsze informacje:

Od stycznia 2004 r. należymy do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

Od maja 2009 r. posiadamy Certyfikat II stopnia Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Aktualnie staramy się o przynależność do Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

•      Dlaczego to robimy:

Posiadamy bardzo dobrą bazę do rozwijania wśród młodzieży aktywnego trybu życia.

Na terenie szkoły jest basen, duża salę gimnastyczna, siłownia. Z obiektów tych korzystają uczniowie i rodzice a także cała społeczność lokalna.

Dzięki współpracy z klubami sportowymi „Stadion Śląski” „Zantka”, „Chorzowskie Towarzystwo  Tenisowe” nasi uczniowie rozwijają swoje zainteresowania sportowe na ich obiektach sportowych

Korzystamy z pomocy i doświadczenia   Akademii Wychowania – Fizycznego w Katowicach,  z którą ściśle współpracujemy.

•       Nasze działania profilaktyczne:

Przeprowadziliśmy w szkole kilka edycji programu „Drugi elementarz, czyli program 7 kroków”, „Sobą być dobrze żyć”.

W szkole działa Klub Ludzi Lubiących Wędrowanie, który zrzesza uczniów znających sposób na nudę – sobotnie wędrówki po górach naszego regionu.

Od 7  lat bierzemy udział w programie profilaktycznym prowadzonym przez Sanitarną Stację Epidemiologiczną w Chorzowie „Trzymaj formę

Od 2 lat realizujemy program „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” dotyczący profilaktyki raka szyjki macicy oraz „Nie palę”

Realizujemy „Program Wychowawczy”, którego głównym celem jest budowanie poczucia wpływu i odpowiedzialności za własne życie i zdrowie oraz kreowanie prokreatywnych postaw młodych ludzi.

W szkole działa Klub Młodzieżowy, który jest miejscem rozwoju osobowego i wyrównywania szans edukacyjnych i funkcjonowania w społeczeństwie.

Uczniowie sprawiający problemy wychowawcze biorą udział w Treningu Zastępowania Agresji. Prowadzony jest również Trening Rodzicielski dla uczniów z rodzin problemowych.

•        Szczególne kompetencje szkoły (mocne strony) w zakresie tworzenia SzPZ

- Szkoła dbająca o zdrowie uczniów we wszystkich jego aspektach fizycznym, psychicznym i społecznym.

- Szkoła mająca ciekawą bazę sportową potrzebną do rozwijania umiejętności sportowych uczniów ( wyremontowana sala gimnastyczna, basen, siłownia, zajęcia na hali sportowej, dwóch boiskach sportowych oraz na kortach tenisowych.

- Szkoła rozwijająca wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców potrzebę bycia odpowiedzialnym za własne zdrowie poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach, projektach i programach profilaktycznych.

- Szkoła integrująca społeczność lokalną, poprzez organizację imprez łączących ludzi z różnych kręgów o wspólnych zainteresowaniach, poprzez otwarcie stołówki szkolnej obiektów sportowych dla mieszkańców Chorzowa Starego

graphic

Koordynator: Pani Ewa Wuttke

Weekendowa rekreacja
Od początku roku szkolnego 2011/2012 w naszej szkole działa SZKOLNE KOŁO TURYSTYCZNE. Raz w miesiącu, w sobotę, organizujemy wyjazdy w góry dla początkujących i wytrawnych turystów.

24 września grupa 20 uczniów gimnazjum i liceum pod opieką nauczycieli, wczesnym rankiem wybrała się w Beskid Śląski. Trasa wiodła z Ustronia Zdrój na Czantorię Małą, grzbietem głównym na Czantorię Wielką  i zejście przez Polanę Stokłosicę do Ustronia Polana. Słoneczna pogoda, piękne widoki i miła atmosfera wśród uczestników wyprawy były nagrodą za niewyspanie po całym tygodniu nauki i pracy. Żegnając się na Chorzowskim Rynku wieczorem, cała ekipa była już chętna na następny wyjazd.

22 października celem wyprawy było schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej w Beskidzie Małym. Znów dopisała pogoda, błękitne niebo i szeroka panorama ze szczytu zachwyciła wszystkich. Po posiłku i pysznej herbacie zeszliśmy przez Rogacz do Wilkowic, gdzie złapaliśmy wcześniejszy pociąg do domu. Jak się okazało później, wszyscy czuli niedosyt gór. Dlatego...

26 listopada, mimo przenikliwego zimna o 6.30, w całkowitych ciemnościach spotkaliśmy się na Rynku w Chorzowie. Kierunek Ustroń Polana, stamtąd na Orłową, Przełęcz Beskidek, schronisko PTTK Równica, gdzie ogrzaliśmy się przy kominku, niektórzy zjedli, podobno pyszną, szarlotkę na gorąco z lodami, zejście prosto do naleśnikarni w Ustroniu Zdroju, która znajduje sie w budynku dworca PKP. Ten ostatni wyjazd wszystkim podobał się najbardziej. Góry w listopadzie mają niedoceniany urok. Opadłe, rude liście buków i oszronione świerki w bladych promieniach słońca, piękne.

Następny wypad planujemy, ku niezadowoleniu uczniów, którzy złapali bakcyla chodzenia po górach, dopiero na marzec. Ale, kto wie, jak dopisze pogoda, może za miesiąc...

OPR. Beata Ciosek